خواص هل سبز در طب سنتی


هل میوه‌ ای کوچک و از خانواده زنجبیلیان است که به عنوان دانه‌ ای خوشبو در انواع مختلفی از جمله هل سیاه، هل سفید و هل سبز یافت می شود. دانه های معطر و مطبوعی به رنگ قهوه ای در میوه ی آن وجود دارد كه به عنوان ادویه و برای خوشبو كردن نوشیدنی ها و غذاها به مصرف می رسد.
محل رویش گیاه هل در نواحی جنوب شرقی آسیا است. هل سبز از جمله قدیمی‌ترین ادویه‌های شناخته شده می‌باشد که در طول تاریخ توسط تمدن‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. قدمت هل به چهارهزار سال پیش باز می‌گردد و بسیاری از جوامع از این گیاه به عنوان یک ماده دارویی یاد کرده‌اند. به عنوان مثال در مصر باستان هل به عنوان دارو در شربت‌های بومی مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین رومی‌ها و یونانی‌ها هل را به عنوانی گیاهی با عطر خوش می‌شناختند و بوی آن را به عنوان یک عنصر آرامش بخش می‌دانستند. امروزه متخصصان طب سنتی به خواص هل سبز در زمینه‌‌های مختلف دست یافته‌اند که برخی از خواص آن عبارتند از:

بهبود اختلالات گوارشی با مصرف هل سبز سحرخیز
همه ما می‌دانیم که استفاده از هل مرغوب در آشپزی می‌تواند تاثیر بسزایی روی طعم و عطر غذا داشته باشد؛ از طرفی هل در هضم بهتر غذا نیز موثر است. هل سبز اسید صفراوی را تحریک می‌کند تا درمعده ترشح ‌کند که این امر سبب می‌گردد غذا سریع‌تر و بهتر هضم شود. همچنین خاصیت ضد التهابی هل باعث می‌شود اختلالات گوارشی مانند اسهال، رفلکس اسید و سوزش سر معده از بین برود.

بهبود عملکرد قلب
هل سبز سحرخیز منبع بسیار خوبی از مواد معدنی خصوصا پتاسیم است که مناسب جهت بهبود عملکرد قلب؛ همچنین حاوی آهن است که برای ساخت گلبول های قرمز ضروری می باشد؛ منیزیم موجود در این گیاه به عنوان خنثی کننده رادیکالهای آزاد عمل کرده لذا در پیشگیری از سرطان مفید می باشد.

شما با مصرف منظم هل سبز می‌توانید آسم و برونشیت را به روش طبیعی درمان کنید
این گیاه قادر است گردش خون را در ریه‌ها افزایش دهد و به این صورت تنفس را آسان‌تر کند. این ادویه سحرآمیز می‌تواند التهاب را در قسمت غشاء مخاطی کاهش دهد و پس از مدتی کوتاه علائم آسم مانند سرفه، تنگی نفس و حس سنگینی در قفسه سینه را کاهش دهد.

سلامت دهان و دندان را به خود هدیه دهید
از جمله خواص هل سبز سحرخیز می‌توانیم به بهبود سلامت دهان اشاره کنیم. این ادویه دارای خواص ضد میکروبی بوده و می‌تواند در حفظ سلامت لثه‌ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان موثر باشد. همچنین عطر خوشبوی هل می‌تواند بوی بد دهان را به سرعت از بین ببرد.
سحرخیز به منظور حمایت از سلامت خانواده و ایفای نقش در هنر خوب زیستن خانواده به ارائه محصولات باکیفیت از جمله ادویه‌جات سحرخیز پرداخته تا عطر و طعمی بی‌نظیر به غذای خانواده‌های ایرانی ببخشد.

اخباربدون دسته بندیمطالب مفید

هلهل رستگارنژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *