چرا هندی‌ها بیشترین ادویه را استفاده می‌کنند؟


از گذشته‌های بسیار دور، هند یکی از کشورهای اصلی تولید ادویه در جهان بوده است. در حال حاضر هم ادویه‌های بسیار متنوعی در این کشور تهیه می‌شود. به همین دلیل ادویه هندی در جهان شهرت دارد و به نوعی با میراث و سنت این کشور پیوند خورده است. در ادامه همراه باشید تا بهترین ادویه‌های هندی را بیشتر بشناسید.

کدام ادویه‌ها بیشتر در هند استفاده می‌شود؟

یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه در تهیه انواع غذاهای هندی، ادویه است. هندی‌ها ادویه‌های متنوعی دارند و از انواع گوناگونی ادویه برای تهیه غذاهای خود استفاده می‌کنند. می‌توان ۱۱ ادویه هندی را به عنوان رایج‌ترین ادویه‌های هندی در تهیه غذاهای این کشور معرفی کرد که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم:

۱. هل
در آشپزی هندی دو نوع هل سیاه و سبز وجود دارد. مصرف هل سبز به خاطر طعم و عطر شیرین آن رایج‌تر است. از این ادویه در تهیه دسرهای هندی استفاده می‌شود. هل سیاه طعم قوی دارد و اگر از آن زیاد استفاده شود، می‌تواند طعم تندی به غذا بدهد.

۲. میخک
میخک از دیگر انواع رایج ادویه هندی است که خواص درمانی هم دارد. برای استفاده از این ادویه باید دقت کنید، چرا که می‌تواند طعم سایر ادویه‌ها را از بین ببرد.

۳. پوست درخت کاسیا
پوست درخت کاسیا که به آن دارچین چینی هم می‌گویند، طعمی ملایم دارد. پوست درخت کاسیا با دارچین واقعی کمی تفاوت دارد. این ادویه معمولا ارزان‌تر از دارچین واقعی بوده و طعم سبک‌تری نسبت به آن دارد.

۴.  فلفل سیاه
فلفل سیاه از ادویه‌های بومی هند است که با توجه به منطقه کشت و میزان بارندگی قیمت‌های متفاوتی دارد.

۵. زیره
گاهی اوقات زیره را با رازیانه اشتباه می‌گیرند، اما زیره رنگی قهوه‌ای و طعمی دودی دارد. معمولا از زیره تازه برای تند کردن طعم غذاهای هندی استفاده می‌شود.

۶. گشنیز
گشنیز احتمالا پرمصرف‌ترین ادویه هندی است. از این ادویه در ترکیب ادویه‌های مختلف هندی مثل کاری هم استفاده می‌شود.

۷. جوز هندی
جوز هندی دارای عطر و طعم تندی است و استفاده از آن در کشورهای گرمسیری به ویژه هند بسیار رایج است.

۸. دانه‌های خردل
دانه‌های خردل می‌توانند به رنگ زرد، سیاه و قهوه‌ای باشند. این ادویه با عطر و طعم دودی در غذاهای هندی بسیار مصرف می‌شود.

۹. شنبلیله
هندی‌ها از برگ خشک شنبلیله به عنوان ادویه استفاده می‌کنند. این ادویه عطر بسیاری دارد و مانند میخک می‌تواند طعم و عطر بقیه ادویه‌ها در غذا را از بین ببرد.

۱۰. زردچوبه
زردچوبه به عنوان رایج‌ترین ادویه هندی شناخته می‌شود که در تهیه بسیاری از غذاهای این کشور استفاده می‌شود. زردچوبه همچنین عنصر اصلی ادویه کاری است.

۱۱. زعفران
زعفران گران‌ترین ادویه جهان است و یکی از بهترین انواع زعفران در منطقه کشمیر هند تولید می‌شود.

بهترین ادویه‌های هند کدام است؟

ادویه‌های بسیار متنوعی در هند وجود دارد که هر کدام طعم، عطر و کاربرد خاص خود را دارند. بااین‌حال بهترین ادویه‌های هند را زردچوبه، دانه خردل قهوه‌ای، گشنیز، ماسالا و زیره می‌دانند. از این ادویه‌ها در غذاهای هندی به وفور استفاده می‌شود. زردچوبه نه تنها طعم و قدرت رنگ ‌دهی بسیار خوبی دارد، بلکه دارای خواص درمانی بسیاری هم است. زردچوبه را در هند به عنوان پادشاه سلامتی می‌شناسند، چرا که خواص ضد التهابی، ضد قارچی و ضد باکتری دارد. ادویه گرم ماسالا که به عنوان ماسالا یا گرم مصالح هم شناخته می‌شود، یکی از معروف‌ترین و بهترین ادویه‌های ترکیبی این کشور است.

چرا هندی‌ها بیشترین ادویه را استفاده می‌کنند؟

هند دارای تنوع جغرافیایی و پوشش گیاهی گسترده‌ای است. به همین دلیل از گذشته تا امروز، در این کشور ادویه‌های بسیاری تهیه می‌شود. ادویه‌های متنوعی در هند به صورت مستقیم از گیاهان یا به عنوان فرآورده‌های فرعی به دست می‌آید. زردچوبه، پاپریکا، گشنیز، زیره، فلفل دلمه‌ای، شنبلیله و ادویه کاری بعضی از پرکاربردترین ادویه‌های هندی شناخته می‌شوند. به‌طورکلی برای این سوال که چرا هندی‌ها بیشترین ادویه را استفاده می‌کنند پاسخ قطعی وجود ندارد،‌ اما می‌توان چهار دلیل عمده را برای آن نام برد:

۱. پوشش گیاهی
همانطور که گفتیم تنوع جغرافیایی و پوشش گیاهی منجر شده تا گیاهان متنوعی در کشور هند رشد کند. درحقیقت هند از اولین مراکز تولید ادویه در جهان بوده و درحال حاضر هم تنوع ادویه‌های تولید شده در این کشور بسیار است. تنوع گیاهی در هند، احتمالا عامل اصلی وجود انواع گوناگون ادویه در این کشور است. با توجه به اینکه در هند ادویه‌های مختلفی تولید می‌شود، گذشته بسیاری از غذاهای هندی هم با این ادویه‌ها گره خورده است.

۲. سنت
ادویه قدمت بسیار کهنی در این کشور دارد. نمی‌توان آشپزخانه‌های هندی را بدون ادویه حتی تصور کرد. به نوعی ادویه‌ها در این کشور به میراث، فرهنگ و سنت آن‌ها تبدیل شده‌اند. مرکز اصلی ادویه در گذشته‌های بسیار دور، آسیا و به ‌طور خاص هند بوده است. جالب است بدانید که کشورهای اروپایی بسیاری برای دستیابی به ادویه‌ های هندی، راهی دریا شدند. به همین دلیل استفاده از ادویه به عنوان یک میراث و سنت، نسل به نسل در خانواده‌های هندی منتقل شده و از سال‌‌های بسیار دور همچنان رواج دارد.

۳. طعم و عطر
ادویه‌های هندی برخلاف ادویه‌ اروپایی، دارای طعم و عطر شدید و بسیار قوی هستند. به همین دلیل از این ادویه‌ها بیشتر برای طعم‌ دهی و رنگ‌دهی به انواع غذاهای هندی استفاده می‌شود.

۴. خواص درمانی
ادویه های هندی را می‌توان دارای خواص درمانی بسیاری دانست. بیشتر این ادویه‌ها دارای مواد معدنی، ویتامین‌ها و حتی خاصیت آنتی اکسیدان هستند. به همین دلیل هندی‌ها برای یک زندگی سالم، از ادویه‌‌ها زیاد استفاده می‌کنند. چرا که این ادویه‌‌ها می‌تواند در تقویت و بهبود سلامتی آن‌ها موثر باشد. در بسیاری از طب‌های سنتی هندی هم به استفاده از انواع ادویه‌ها برای خواصی که دارند اشاره شده است.

در نهایت…
هند به دلیل پوشش گیاهی متنوعی که دارد از خاستگاه‌های اصلی تولید ادویه در جهان است. ماسالا، زردچوبه، گشنیز، هل و زیره بعضی از رایج‌ترین ادویه‌های هندی هستند که در بسیاری از غذاهای هندی استفاده می‌شوند.

بدون دسته بندیمطالب مفید

زعفرانزعفران رستگار نژاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *